Banner
Bir Hızlı Okuma Kursundan Daha Fazlası!
Resmi büyütmek için tıklayınız Sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz için, oluşturduğumuz “sınav odaklı hızlı okuma programımız” öğrencilerin hem anlayarak okuma hızlarını kalıcı olarak artırmayı hem de sınav sürecini doğru yöneterek sınavlarda iyi bir zaman ve stres yönetim becerisi sergilemelerini amaçlamaktadır.

SINAV ODAKLI HIZLI OKUMA KURS PROGRAMI

Sınavlara hazırlanan öğrencilerimiz için, oluşturduğumuz “sınav odaklı hızlı okuma programımız” öğrencilerin hem anlayarak okuma hızlarını kalıcı olarak artırmayı hem de sınav sürecini doğru yöneterek sınavlarda iyi bir zaman ve stres yönetim becerisi sergilemelerini amaçlamaktadır.

Kurs içeriğimizde;

• Hızlı okuma tekniklerini öğreniyor, bu teknikleri düzenli egzersiz yaparak hayat boyu sürdürebilecekleri yeni bir okuma alışkanlığına dönüştürüyoruz.
• Verimli ders çalışma tekniklerini öğreterek, hedef belirleme, hedef doğrultusunda hareket etme ve planlı çalışma alışkanlığı kazandırıyoruz.
• Sınavlarda zamanı doğru yönetmeleri ve streslerini kontrol altına alabilmeleri için, stratejik ve kurallı davranma alışkanlığı kazandırıyoruz.
• Ezber ve çok fazla tekrar gerektiren dersleri pratik bir şekilde öğrenmeleri ve akıllarında tutmaları için fotografik öğrenme ve hatırlama tekniklerini öğretiyoruz ve uygulatıyoruz.
• Paragraf sorularını daha dikkatli ve hızlı bir şekilde çözebilmeleri için, bütün sınavları kapsayan (LGS – TYT – DGS – KPSS – ALES) paragraf soru türlerini, çözüm taktikleri ile birlikte işliyor ve uygulatıyoruz. Dakikalar süren paragraf sorularını saniyeler içinde doğru olarak çözmelerini sağlıyoruz.


Hızlı okumanın nasıl zaman kazandıracağını ve okuduğunu anlamayı nasıl geliştireceğini öğrenin.

Her gün ne kadar okuma yaptığınızı düşünün.

Belki dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için gazete okuyorsunuz. İş arkadaşlarınızdan gelen sayısız e-postaya bakıyorsunuz. Ve normal bir günde kitap, rapor, teklif, süreli yayın ve mektup okuyorsunuz.

Genel tabloya bakıldığında, okuma eylemi öğrenme ile ilgili en çok kullandığımız beceridir. Aynı zamanda 12 yaşına geldiğimizde çoğumuzda doğal olarak yerleşen bir beceridir. Sonuç olarak kitapları okuyup anlayabiliyorsak iyi bir okuyucu olmamız gerekir değil mi?

Belki de durum bu değil. Günlük yaşamımızda okumanın tükettiği zamanı ele aldığımızda belki de becerilerimizi iyileştirebiliriz ve iyileştirmeliyiz.

Peki daha iyi bir okuyucu olmak neyi içeriyor? Okumada daha hızlı ve etkili olurken, hala okuduğunu anlayabilme yetisinden geçer iyi bir okuyucu olmak!

Nasıl Okuyoruz?

Günün büyük bir kısmını okuma ile geçirmenize rağmen nasıl okuduğunuzu hiç düşündünüz mü? Gözleriniz harf şekillerini nasıl anlıyor ve bu harfleri anlayabileceğiniz cümle formlarına nasıl sokuyor?

Gerçekten bu konu hakkında düşündüğünüzde okumanın oldukça karmaşık bir beceri olduğunu fark edersiniz. Daha önceleri bilim adamları okurken iki gözünüzün de kelimedeki belirli harflere odaklandığına inanıyordu. Son zamanlardaki araştırmalar durumun bu olmadığını göstermiştir.

Bilim adamları şu anki araştırmalarında her bir gözün genellikle ayrı iki karakter üzerine odaklanma olarak aynı anda farklı harflere odaklandığına inanmaktadır. Beyin bu iki görüntüyü birleştirerek kelime formunu oluşturmaktadır. Bu durum sayfalar arasında gezinirken neredeyse anlık olarak gerçekleşir.


Hızlı Okumanın Avantajları

  • Dakikada 220 & 320 kelime :Türkiye ortalamasının üstü
  • Ancak batı ülkelerinde bu rakam ortalama olarak kabul ediliyor.
  • Dakikada 320 &500 kelime :okuma hızı normalin üstünde demektir.
  • Eğer dakikada 160 kelimeden daha az okuyorsanız çok yavaş okuyorsunuz.
  • 350 ile 800 kelime arasında okuyorsanız hızlı demektir.
  • Türkiye okuma hızı ortalaması 160 le 220 kelime arasındadır.
  • Birçok insan ortalama dakikada 250 kelimelik bir hızla okur. Bunun anlamı bir kitap veya belgedeki ortalama bir sayfayı okumanın 1-2 dakika sürmesidir.
  • Yine de dakikada 500 kelime hıza çıktığınızı düşünün. Tüm içeriği yarı sürede tarayabilirsiniz. Daha sonra size kalan zamanla diğer görevleri gerçekleştirebilir veya dinlenmek veya stres atmak için ekstra birkaç dakikaya sahip olabilirsiniz.
  • Hızlı okumanın diğer bir avantajı, argümanın genel yapısını daha iyi anlayabilmenizdir. Bu durum, işinizde ve kariyerinizde size büyük yarar sağlayacak “büyük resim” anlamasına yol açar.

Not:

Hızlı okuma faydalı ve değerli bir beceridir. Yine de bu tekniği kullanmanın uygun olmadığı durumlar olabilir. Örneğin önemli veya zorlayıcı metinleri yavaş bir şekilde okumak tüm detayları tam olarak anlamanızı sağlayacaktır.

 
 
Pro WEB